LASEROWE USUWANIE TATUAŻY LASEREM Q-SWITCH ND:YAG
DZIAŁANIE LASERA Q-SWITCH ND:YAG
Barwniki stosowane podczas robienia tatuaży silnie absorbują promieniowanie, stąd widoczny efekt koloru. Lasery używane w usuwaniu tatuaży emitują krótkie impulsy światła (rzędu kilku nanosekund) o określonej długości fali. Tak krótki impuls o dużej energii działa destruktywnie na barwnik, który traci chromofory, jednocześnie nie uszkadzając samej tkanki, która nie wykazuje wysokiej absorbancji przy określonej długości fali.
Laser Q-switch dzięki odpowiednim filtrom emituje promieniowanie o długości fali 1064 nm oraz 532 nm.
Światło o długości fali 1064 nm jest pochłaniane przez wszystkie ciemne pigmenty tatuażu, przede wszystkim czarny, granatowy i grafitowy. Promieniowanie o tej długości fali jest słabo absorbowane przez hemoglobinę i melaninę, dzięki czemu wyjątkowo dobrze nadaje się do zabiegów u klientów z ciemniejszą karnacją skóry i wiąże się z minimalnym ryzykiem odbarwień. Promieniowanie o długości fali 1064 nm ma największą zdolność penetracji w głąb skóry co sprawia, że często jest używane do usuwanie pozostających po poprzednich zabiegach głęboko położonych cząstek tatuażu. Fala o długości 1064 nm jest uważana za „długość z wyboru” w terapii większości ciemnych tatuaży.
Natomiast promieniowanie o długości fali 532 nm skutecznie usuwa barwnik koloru czerwonego. Ta długość fali jest pochłaniana przez hemoglobinę, co nieco zwiększa ryzyko pozabiegowego uszkodzenia naczyń skóry.

Najtrudniejsze są do usunięcia kolory jasne takiej , błękitny. Białego pigmentu nie da się usunąć wcale
Laserowe usuwanie tatuażu – Tatuaż to forma rysunku powstała w wyniku wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej, aby zmienić pigment skóry. Tatuaże mogą być tymczasowe utrzymujące się od 1 miesiąca do 3 lat, permanentne które są na całe życie oraz tatuaże z henny. Dzięki zabiegowi laserowemu usuwania tatuażu można usunąć prawie każdy tatuaż za pomocą lasera z technologią Q-SWITCH.
Tatuaż to trwały rysunek na ciele powstały poprzez wstrzyknięcie pod naskórek barwnika, wokół którego tworzy się miejscowy stan zapalny. W procesie obronnym organizm wytwarza tkankę włóknistą, która otacza cząsteczki barwnika, zamykając je w swego rodzaju torebce. Tak osłonięte kolorowe cząsteczki stają się niewidoczne dla makrofagów – komórek czyszczących, które odpowiedzialne są za usuwanie z organizmu ciał obcych. Dodatkowo makrofagi są przystosowane do usuwania małych struktur, np. bakterii, a cząsteczki barwnika są dla nich zdecydowanie za duże. Dlatego raz wstrzyknięty barwnik pozostaje w skórze do końca życia i trudno go usunąć. Tatuaże dawniej były związane z obrzędami rytualnymi, dzisiaj są modne. Tatuaż kojarzony kiedyś tylko z określonymi środowiskami (żołnierze, marynarze, więźniowie) stał się obecnie formą ozdoby ciała oraz upodobań artystycznych. Akceptacja tego typu zabiegów staje się coraz większa. Ozdabianie ciała tatuażem może zaspakajać różnorodne potrzeby psychiczne, społeczne czy kulturowe. Często posiadacze tatuaży chcą podkreślić swą indywidualność, niezależność. Wykonanie tatuażu może być również wyrazem buntu, przynależności do określonej grupy społecznej lub odzwierciedleniem panujących trendów w modzie. .Samo słowo tatuaż pochodzi z języka polinezyjskiego od „tatau” czyli „naznaczyć coś”.
Jak przeprowadzany jest zabieg laserowego usuwania tatuażu?
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu przeprowadzamy konsultacje. Do całkowitego pozbycia się tatuażu nie wystarczy jedna sesja. Ich ilość uzależniona jest od koloru, ilości występujących barwników, ich gęstości, głębokości, wielkości tatuażu oraz reakcji skóry na laser.
Efekty zabiegu laserowego usuwania tatuażu
Przede wszystkim zależą od jakości i rodzaju użytego barwnika, czy równomiernie został wprowadzony pod skórę i na jakiej głębokości się znajduje. Laser Q-Switch zazwyczaj usuwa tatuaże amatorskie (wykonywane często w warunkach domowych, niezbyt dobrej jakości, charakteryzujące się płytko i nierównomiernie wprowadzonym barwnikiem) w trakcie 2–4 sesji zabiegowych. Tatuaże profesjonalne (rzetelnie wykonane przez fachowca, są mocno nasycone barwnikiem, wprowadzonym głęboko w skórę) wymagają zazwyczaj większej liczby wizyt w gabinecie. W ich przypadku jest to od 4 do 10 zabiegów. Zabiegi powtarza się co 4–8 tygodni po całkowitym wygojeniu. W tym czasie nie wolno opalać leczonej skóry, ponieważ może to wywołać trwałe przebarwienia. Laserowe usuwanie tatuażu to niezwykle skuteczny sposób w większości przypadków. Całkowite usunięcie wymaga wielu sesji. Każdy zabieg powoduje ok. 20% rozjaśnienie tatuażu jeśli nie znajduje się on w bliźnie. W zależności od koloru używa się różnych urządzeń. Q-Switch pozwala na trwałe usunięcie zmiany pigmentowej, w tym przede wszystkim tatuażu. Aby zabieg się powiódł, należy poznać rodzaj użytych barwników oraz głębokość, na jaką zostały wprowadzone. Im głębiej, tym trudniej się ich pozbyć. Rezultat zaczyna uwidaczniać się stopniowo. Tatuaż rozjaśnia się pod wpływem lasera. Podczas czterotygodniowej przerwy między zabiegami cząsteczki rozbitego laserem barwnika są systematycznie wchłaniane przez komórki układu odpornościowego. Z czasem barwnik znika całkowicie.
Laserowe usuwanie tatuażu. Efekt już po pierwszej sesji !!!
Podsumowując….
Liczba zabiegów zależy od:
- koloru przebarwienia/tatuażu
- wielkości/gęstości zawartego w komórkach skóry barwnika
- typu przebarwienia/barwnika
- gęstość osadzania pigmentu
- koloru skóry (im mniej opalona skóra tym bezpieczniejszy oraz efektywniejszy zabieg)
- indywidualnej reakcji układu immunologicznego na laser
Zalecenia pozabiegowe:
- zakaz zdrapywania strupków,
- nawilżanie/natłuszczanie,
- stosowanie filtrów p/słonecznych (SPF 50);
Możliwe efekty uboczne:
- niecałkowite usunięcie barwnika,
- zmiana koloru tatuażu (gł. makijaż permanentny – stosowanie barwników metalicznych),
- zaburzenia barwnikowe (odbarwienia i przebarwienia),
- blizny i bliznowce (u osób predysponowanych),
- infekcje bakteryjne,
- reakcje alergiczne;
Przeciwwskazania:
- skłonność do powstawania blizn (gł. przerosłych, keloidów),
- choroby tkanki łącznej w wywiadzie,
- terapia doustną izotretinoiną i okres do 3 miesięcy od zakończenia terapii,
- bardzo duża powierzchnia tatuażu,
- ciemne fototypy skóry;