USUWANIE PREZBARWIEŃ IPL

Zmniejsza przebarwienia, ostudę, plamy słoneczne i wątrobowe. Przebarwienia są zaburzeniami barwnikowymi, które powstają na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Mogą być wrodzone albo spowodowane uszkodzeniami fizycznymi, jak poparzenia słoneczne, podrażnienia, urazy, światłoterapia, a także naturalny proces starzenia. Powstają najczęściej na skutek intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne i występują w postaci mniejszych, bądź bardziej rozległych brązowych plam na skórze.

Zabiegi laserowe IPL w efektywny sposób redukują przebarwienia, ostudę, plamy posłoneczne i wątrobowe. Bezpośrednio po wykonaniu procedury dochodzi do ściemnienia zmiany, a następnie stopniowego złuszczenia, co prowadzi do jej redukcji lub zaniku. Po upływie około 2 tygodni od zakończenia kuracji skóra nabiera pięknego i jednolitego kolorytu, staje się świeża i gładka.

Przebarwienia mogą się jednak pojawić ponownie w przyszłości, ponieważ zabieg nie likwiduje skłonności do hiperpigmentacji, a jedynie usuwa jej skutki. Dlatego też bardzo ważnym elementem terapii jest profilaktyka oparta na unikaniu ekspozycji na promienie UV.

Zalety

  • indywidualnie dobrane parametry zabiegu
  • bezinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny
  • wykonanie serii gwarantuje trwałe i satysfakcjonujące efekty

Działanie

  • redukuje piegi, ostudy, plamy posłoneczne i starcze oraz przebarwienia potrądzikowe
  • rozjaśnia i poprawia koloryt skóry

Przebieg zabiegu

  1. oczyszczenie miejsca zabiegu (demakijaż)
  2. nałożenie żelu do USG
  3. ustawienie parametrów zabiegu
  4. naświetlanie
  5. ściągnięcie żelu
  6. złagodzenie preparatem typu alantan, panthenol

Czas zabiegu

  • zależnie od partii ciała: od 10 do 30 minut

Zalecenia
Najlepsze efekty uzyskuje się po serii od 5 do 6 zabiegów przeprowadzanych w odstępach co 2-3 tygodnie. Znaczne wydłużenie lub skrócenie czasu między kolejnymi wizytami może znacząco obniżyć skuteczność terapii.

Postępowanie po zabiegu (dotyczy partii poddanych usuwaniu przebarwień):
zalecamy unikanie opalania się przez ok 4 tygodnie i stosowanie kremów z wysokim filtrem (SPF 30,50)
odradzamy wykonywanie peelingów
jeśli skóra jest zaczerwieniona lub odczuwamy pieczenie, polecamy stosowanie panthenolu lub alantanu w kremie
po zabiegu warto intensywnie nawilżać skórę i pić duże ilości wody
na kilka dni należy zrezygnować z sauny, basenu oraz gorących kąpieli
do kilku dni po usuwaniu przebarwień niewskazane jest stosowanie preparatów na bazie alkoholu

Przeciwwskazania

  • ciąża (cały okres), karmienie piersią (pierwsze 3 miesiące)
  • opalenizna – powstała na skutek słońca, solarium, samoopalacza (min. 4-6 tygodni)
  • stosowanie kremu z: retinolem (miesiąc przed zabiegiem), witaminami C, A, E lub kwasami owocowymi (należy zaprzestać stosowania na tydzień przed zabiegiem)
  • zażywanie witamin A lub E oraz beta karotenu – należy zaprzestać na tydzień przed zabiegiem
  • leki rozrzedzające krew np.: Aspiryna, Fervex, Gripex – należy zaprzestać stosowania do 48 godzin przed zabiegiem, heparyna – 2 tygodnie przed zabiegiem
  • antybiotyki – nie stosować do 14 dni przed zabiegiem
  • antybiotyki dermatologiczne: Tetracyklina lub Roaccutane (leki na trądzik) – przerwa miedzy ostatnią dawką, a zabiegiem powinna wynieść ok. 6 miesięcy
  • przyjmowanie ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp) należy nie stosować do 7 dni przed zabiegiem
  • obecność zmian barwnikowych, przerośnięte pieprzyki
  • bielactwo, łuszczyca, skłonności do bliznowacenia
  • cukrzyca – głównie przy zaburzeniach odczucia bólu
  • choroby nowotworowe
  • epilepsja (padaczka)
  • nadciśnienie nieleczone lub nieunormowane
  • stosowanie hormonów, antykoncepcji, HTZ, operacje, zabiegi chirurgiczne w ciągu 3 ostatnich miesięcy
  • opryszczka w stanie aktywnym, stan infekcji, gorączka
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze
  • ekstrakcja zęba w ciągu 4 ostatnich tygodni
  • uczulenie na słońce – należy wykonać próbę laserową
  • zabiegi złuszczające, np. peeling ziarnisty lub enzymatyczny wykonane do 7 dni przed zabiegiem
  • kwasy, mikrodermabrazja – należy nie wykonywać do 14 dni przed zabiegiem
  • preparat Botox, kwas hialuronowy lub preparat o podobnym działaniu – 3 miesiące przed zabiegiem
  • alkohol – nie zażywać do 48h przed zabiegiem
  • miesiączka w dniu zabiegu (zabieg w okolicy brzucha)
  • wkładki silikonowe (zabieg w okolicach piersi)
  • wkładka domaciczna (zabieg w okolicy brzucha)
  • metalowe implanty w miejscu poddawanym zabiegowi (śruby w kościach, druty, tytanowe żebra, implanty w zębach, aparat ortodontyczny)
  • rozrusznik serca, sztuczne serca, bajpasy, złote nici (dopiero po 2 latach), aparat słuchowy, implanty w uszach

Wy pytacie, my odpowiadamy

Czy w przypadku przebarwień po trądziku (czerwone punkty) zabieg usuwania przebarwień IPL będzie skuteczny?

Zabieg likwidacji przebarwień przy użyciu technologii IPL oddziałuje bezpośrednio na melaninę, czyli barwnik występujący m.in. w skórze. W przypadku zmian czerwonych, potrądzikowych, tzw. pozapalnych, wiązka lasera nie zadziała wystarczająco skutecznie. Warto skupić się na leczeniu trądziku, dla uniknięcia dalszych powikłań na powierzchni skóry, a do wyleczenia przebarwień zastosować jedną z metod złuszczania. W przypadku pozapalnych przebarwień powstałych jako efekt trądziku, możemy zaproponować mikrodermabrazję lub eksfoliację z użyciem kwasów.

Czy zabieg usuwania przebarwień IPL pomoże mi w trwałym pozbyciu się piegów?

Przebarwienia są zaburzeniami barwnikowymi, które powstają na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Piegi natomiast należą do zmian barwnikowych, a ich występowanie związane jest z genetycznie uwarunkowanym szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty. Dlatego też metoda usuwania przebarwień oparta na zastosowaniu urządzenia IPL może jedynie nieco rozjaśnić piegi, nie wyeliminuje ich jednak w 100%. Przy skłonności do występowania tego typu problemów, warto unikać słońca, regularnie stosować fotoprotekcję i zachować szczególną ostrożność przy wszelkich terapiach hormonalnych. Mogą one wydatnie przyczyniać się do pogłębiania zmian.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania przebarwień IPL?

Minimum tydzień przed zabiegiem bezwzględnie należy zrezygnować z przyjmowania beta karotenu i ziół fotouczulających (takich jak: dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest stosowanie kremu z: retinolem (miesiąc przed zabiegiem), witaminą C lub kwasami owocowymi. Zabieg można wykonać jedynie 14 dni po odbytej antybiotykoterapii ogólnej i minimum 6 miesięcy od zakończenia kuracji Tetracykliną lub Roaccutane (leki na trądzik). Przeciwwskazaniem są również przerośnięte pieprzyki, bielactwo, łuszczyca, czy skłonności do bliznowacenia.

Skóra w momencie zabiegu nie może być opalona czy posmarowana samoopalaczem. Z zabiegu mogą również wykluczyć zabiegi chirurgiczne, wykonywane w ciągu 3 ostatnich miesięcy, oraz opryszczka w stanie aktywnym.

Na czym polega zabieg z użyciem IPL na przebarwienia i dla kogo jest polecany?

Intensywnie pulsacyjne światło, w bezpośrednim kontakcie ze skórą, przenika do jej głębszych warstw, docierając do przebarwień (komórek barwnikowych). Przebarwienia są zaburzeniami barwnikowymi, które powstają na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Mogą być wrodzone albo spowodowane uszkodzeniami fizycznymi, jak poparzenia słoneczne, podrażnienia, urazy, światłoterapia, a także naturalny proces starzenia. Powstają najczęściej na skutek intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne i występują w postaci mniejszych bądź bardziej rozległych brązowych plam na skórze.

Istotną informacją jest to, że podczas usuwania przebarwień z użyciem IPL mamy do czynienia ze zjawiskiem selektywnej fototermolizy. Innymi słowy, światło nie ma wpływu na sąsiadujące tkanki –  za wyjątkiem tych, na które działamy, a więc objęte przebarwieniami. Mamy więc pewność, że jeśli w miejscu przebarwień występują np. punkty rubinowe, wiązka światła IPL nie jest w stanie na nie zadziałać.

Zabieg ten polecany jest osobom, które borykają się z problemami takimi jak: przebarwienia, ostuda, piegi, plamy  posłoneczne, plamy soczewicowate, przebarwienia polekowe. Czas jednego spotkania, zależnie od partii ciała, waha się od 20 do 30 minut. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii od 5 do 6 zabiegów, przeprowadzanych w odstępach co 2-3 tygodnie. Znaczne wydłużenie lub skrócenie czasu między kolejnymi wizytami może zdecydowanie obniżyć skuteczność terapii.