Oczyszczanie manualne skóry twarzy
Zabieg dla skór tłustych, problematycznych z nadprodukcją sebum, który likwiduje wypryski, redukuje stany zapalne, łojotok, działa antybakteryjnie, natychmiast wygładza i regeneruje skórę.
Oczyszczanie manualne to zabieg polegający na ręcznym oczyszczaniu skóry ze zmian w postaci zaskórników (otwartych i zamkniętych) prosaków, grudek, odblokowaniu porów skórnych z nadmiaru łoju i odświeżeniu skóry. Zabieg ten zwykle znany jest jako manualne oczyszczanie twarzy ale wykonywany jest również na innych partiach skóry: na dekolcie, ramionach oraz plecach. Manualne oczyszczanie to zabieg delikatnie bolesny i wymagający odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej, gdyż podczas zabiegu skóra zostaje lekko podrażniona, a miejsca po usunięciu prosaków muszą ulec zagojeniu.
Oczyszczanie manualne daje natychmiastowe efekty. Skóra jest oczyszczona i rozświetlona, o zdrowszym kolorycie. Po oczyszczaniu manualnym skóra lepiej przyswaja substancje aktywne z preparatów kosmetycznych, dlatego warto poprzedzić oczyszczaniem manualnym inne serie zabiegowe.
Zabieg manualnego oczyszczania polecany jest szczególnie u osób z nadmiernym łojotokiem, trądzikiem pospolitym, trądzikiem wieku dojrzałego oraz w celu usunięcia drobnych zaskórników przy każdym typie cery.

Oczyszczanie manulane twarzy można podzielić na następujące etapy :
• Demakijaż i oczyszczenie
Kosmetolog wykonuje demakijaż lub oczyszczenie innego miejsca poddawanego zabiegowi. Następnie wykonuje peeling i tonizuje skórę.
• Rozpulchnienie skóry
Przy użyciu wapozonu (pary wodnej) lub specjalnej maski rozpulchniającej kosmetolog wykonuje zmiękczenie naskórka.
• Manualne oczyszczanie skóry
Kosmetolog mechanicznie (ręcznie) usuwa zaskórniki, grudki i prosaki. Niektóre zmiany (zwłaszcza prosaki) wymagają nakłucia jednorazową igłą w celu ich usunięcia.
• Dezynfekcja
Kosmetolog dezynfekuje skórę w miejscu zabiegu przy pomocy płynu do dezynfekcji lub metodą d’arsonwalizacji – dezynfekcja skóry przy użyciu prądów d’Arsonvala.
• Maska ściągająca
Zwężenie porów skóry przy pomocy maski ściągającej. Kosmetolog nakłada maskę, która zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, wstępnie reguluje ich pracę, usuwa nadmiar sebum, koi i uspokaja podrażnioną oczyszczaniem skórę.
• Maska łagodząca
Po usunięciu maski ściągającej kosmetolog nakłada maskę łagodzącą, która złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, występujące po manualnym oczyszczaniu skóry.
• Krem
Na zakończenie zabiegu kosmetolog nakłada krem odpowiedni dla danego rodzaju skóry.
• Czas zabiegu
Czas trwania zabiegu oczyszczania manualnego wynosi około 120 minut i zależy od miejsca poddanego zabiegowi.
• Odczucia
Zabieg jest umiarkowanie bolesny, a odczuwanie bólu zależy od miejsca zabiegowego i indywidualnych predyspozycji. W przypadku konieczności wykonania nakłuć igłą (np. w celu usunięcia prosaków), odczuwalne jest delikatne, praktycznie bezbolesne ukłucie.
Oczyszczanie manualne
to dokładne, ręczne oczyszczenie Twojej skóry z zaskórników, prosaków, grudek i złogów sebum połączonych z innymi zanieczyszczeniami.

Wskazania do zabiegu oczyszczania manualnego
regulacja wydzielania sebum, przy skórze przetłuszczającej się, łojotokowej
- usunięcie grudek
- usunięcie zaskórników
- usunięcie prosaków
- odblokowanie ujść gruczołów łojowych
Zalecenia przed i po zabiegu oczyszczania manualnego skóry
Dla uzyskania jak najlepszych efektów stosuj się do zaleceń przed i po zabiegu oczyszczania manualnego skóry, a także pamiętaj o właściwej pielęgnacji domowej.
Częstotliwość zabiegu manualnego oczyszczania
Po 2 tygodniach od zabiegu można umówić się na zabieg doczyszczający skórę w przypadku, gdy skóra posiadała dużo zanieszczyszczeń i niemożliwe było ich usunięcie podczas jednej wizyty. Poza tym przypadkiem manualne oczyszczanie powinno być wykonywane nie częściej niż co 6 miesięcy na tą samą partię skóry poddaną zabiegowi.
Pielęgnacja domowa po zabiegu manualnego oczyszczania
Przez kilka dni po zabiegu należy stosować delikatne preparaty do demakijażu, gdyż skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Nie należy stosować makijażu bezpośrednio po zabiegu, a jeżeli to możliwe to również przez kilka dni po zabiegu. Po zabiegu należy stosować preparaty regenerujące ale nie zapychające pory – przeznaczone do cery trądzikowej. Przy ekspozycji na słońce należy stosować preparaty z filtrem SPF 50, żeby nie powstały przebarwienia naskórkowe.
Należy unikać
Po zabiegu oczyszczania manualnego należy unikać dotykania twarzy, ekspozycji na słońce, opalania w solarium, saun, basenów i innych miejsc, które mogą podrażniać skórę lub spowodować jej zakażenie.
Przeciwwskazania do zabiegu oczyszczania manualnego
Zapoznaj się z przeciwwskazaniami do zabiegu oczyszczania manualnego. W przypadku występowania u Ciebie któregokolwiek z wymienionych przeciwwskazań, zabieg nie będzie mógł być wykonany.
- otwarte rany lub uszkodzenia skóry w miejscu zabiegowym
- choroby wirusowe (np. opryszczka), bakteryjne, grzybicze skóry
- aktywne choroby zapalne skóry (np. AZS, wyprysk, łuszczyca)
- skłonność do powstawania bliznowców
- trądzik ze stanem zapalnym (np. krostkowy, ropny)
- trądzik różowaty
- nowotwory
- świeża opalenizna (skóra zaczerwieniona)